موارد مصرف و عوارض کپسول فروفورت گاین (Ferro Fort Gyn) برای درمان کم خونی

💊 مطالب پزشکی

درمان کم خونی کپسول فروفورت گاین (Ferro Fort Gyn) کپسول فروفورت گاین (Ferro Fort Gyn) یکی از داروهای برطرف کننده کم خونی است که مصرف آن باعث خونسازی می شود و باعث ایجاد انرژی و تقویت شدن سیستم ایمنی بدن هم می شود. این دارو عوارضی مانند اسهال، یبوست، سوزش سردل و استفراغ را در پی دارد.

کم خونی یکی از مشکلات جدی است که بیشتر افراد جامعه به خصوص کودکان و زنان با آن مواجه می شوند. این مشکل باعث کاهش انرژی می شود و می تواند باعث بی حالی و بی حوصلگی شود. با داشتن تغذیه خوب و اصولی و غذاهای غنی از آهن می توان احتمال بروز کم خونی را کاهش داد، اما در بعضی از موارد فرد نمی تواند تنها به مصرف مواد غذایی حاوی آهن روی بیاورد و ناچار است داروهایی مرتبط به بیشتر قرص آهن و یا قرص کم خونی هستند را تحت نظر پزشک مصرف کند. کپسول فروفروت گاین یکی از این مکمل های مفید برای درمان کم خونی است که در این مطلب به شما در مورد آن می گوییم.


شایع ترین نوع کم خونی تغذیه در کشورمان به دلیل کمبود آهن، پروتئین و کمبود اسید فولیک در دوران بارداری است که با اصلاح شیوه تغذیه می توان این مشکل را درمان کرد. شاید فکر کنید این بیماری خطرناک نیست اما این تصور اشتباه است؛ زیرا خون که اصلی ترین مایع حیاتی بدن است و در صورتیکه بدن با کمبود آن مواجه بشود، در کارکرد دیگر اعضای بدن اخلال ایجاد خواهد شد. فردی که دچار کم خونی می شود دچار رنگ پریدگی پوست می شود و لب هایش بی رنگ می شود. سردرد، بی اشتهایی، خستگی، تنگی نفس، یبوست، افسردگی و سرد بدون دائمی جزو علائم کم خونی هستند. البته ممکن است فردی که دچار کم خونی است هیچ کدام از این علائم را نداشته باشد. بهترین برای مشخص شدن کم خونی، دادن آزمایش خون است.

کپسول فروفروت گاین

کپسول فروفورت گاین مخصوص درمان کم خونی است. مصرف این دارو هم باعث خونسازی می شود و هم باعث ایجاد انرژی و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. فروفورت گاین، حاوی “آهن” و “اسیدفولیک”است و مصرف این دارو می تواند کمبود آهن را تا حدودی در بدن جبران کند. کمبود آهن در کودکان و بزرگسالان با احساس خستگی، اختلال در تمرکز و ضعف عمومی مشخص می شود. اسید فولیک هم یکی از ویتامین های ضروری است بدن نمی تواند آن را بسازد و در افراد مسن، خانم ها در هنگم بارداری و شیردهی و ورزشکاران بیشتر مورد نیاز است.اسید فولیک برای جلوگیری از نقص جنین بسیار ضروری است.

همچنین بخوانید : کپسول فرفولیک (Ferfolic) برای درمان کم خونی و عوارض این دارو

موارد مصرف، نام های دیگر، عوارض و تداخل دارویی این کپسول

نام های دیگر دارو : …

موارد مصرف دارو : رفع کم خونی

عوارض این دارو : یبوست، سوزش سر دل، استفراغ، اختلال در سیستم عصبی مرکزی، حساسیت های پوستی، تغییر رنگ مدفوع، تغییر رنگ دندان

تداخل دارویی : داروهای ضد درد یا ضد روماتیسم (مانند سالیسیلات‌ها و فنیل بوتازون)، داروهای ضد تشنج، تتراسیکلین،کلستیرامین، داروهای حاوی کلسیم، منیزیم و آلومینیوم، پنیسیلامین، متیل دوپا، لودوپا، آنتی‌بیوتیک‌های فلوروکینولونی مانند سیپروفلوکساسین، لووفلوکساسین، نورفلوکساسین و افلوکساسین، داروهای ضد صرع

درمان کم خونی کپسول فروفورت گاین (Ferro Fort Gyn)

مقدار مصرف و نحوه مصرف کردن کپسول فروفورت گاین

مقدار درست مصرف این دارو باید توسط پزشک مشخص شود. به صورت معمول برای افراد بزرگسال و کودکان بالای 6 سال یک عدد کپسول در روز مصرف می شود. در مواردی که فرد دچار کمبود آهن شدید است در بزرگسالان و نوجوانن بالاتر از 15 سال و یا با وزن بیشتر از 50 کیلوگرم، مقدار مصرف ممکن است 2 یا 3 کپسول در شروع درمان باشد. کپسول فروفورت گاین را به صورت ناشتا و یا با معده خالی در هنگام صبح و یا در فاصله زمانی مناسب، حدود 2 ساعت قبل و بعد از مصرف غذا شود. دوره درمان این دارو بر اساس شدت کم خونی و نیاز فردی معمولا بین 3 تا 6 ماه است که ممکن است برای بعضی ها طولانی تر هم شود.

نکاتی در مورد مصرف کپسول فروفورت گاین

  • اگر هر نوع سابقه حساسیت دارویی دارید باید به پزشک خود اطلاع دهید.
  • افرادی که مشکلاتی مانند هموکروماتوز دارند این دارو را مصرف نکنند.
  • دارو باید طبق دستور پزشک و طبق دوره درمان مصرف کنید.
  • قبل از مصرف این دارو باید لیست تمام داروهایی را که مصرف می کنید در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است بعضی از داوها با داروی زاکسیم تداخل داشته باشند.
  • اگر مصرف یک نوبت از این دارو را فراموش کردید، به محض اینکه یادتان آمد مصرف کنید. البته اگر تقریبا نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کنید و به برنامه منظم داویی خود برگردید، مقدار دارو را هم دو برابر نکنید.
  • مصرف این کپسول در طی دوران باداری و شیردهی جهت درمان کمبود آهن و اسید فولیک، باید مطاب دستور پزشک انجام گیرد.
  • به دلیل امکان تغییر تیره رنگ مدفوع، آزمایش وجود خون مخفی در مدفوع ممکن است مثبت شود.
  • موادی مانند قهوه، چای، شیر و نوشیدنی های کولا باعث عدم جذب آهن به درون خون می شوند.
  • اگر مبتلا به بیماری های شدید کلیوی یا زخم های روده ای هستید بای با پزشک مشورت کنید.
همچنین بخوانید : معرفی میوه های خون ساز خوشمزه

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *