مشخصات فنی بوگاتی دیوو مدل ۲۰۱۹ ؛ ابرخودروی ۶۵ میلیارد تومانی!

بوگاتی دیوو (Bugatti Divo) ابرخودروی جدید بوگاتی به مناسبت ۱۱۰ سالگی این شرکت بوده که معرفی آن عنوان گران ترین خودروی جهان را به خود اختصاص داد. در ادامه به بررسی و مرور مشخصات فنی این اتومبیل خواهیم پرداخت.

بوگاتی
بوگاتی

از آنجاییکه بوگاتی یک شرکت خودروسازی فرانسوی بوده که فعالیت خود را از اوایل قرن بیستم آغاز نمود. اتوره بوگاتی (Ettore Bugatti) در سال ۱۹۰۹ این شرکت را تاسیس کرد و با تولید نمونه‌های پرقدرت و سریعی مانند Type 35 به موفقیت‌های قابل توجهی در مسابقات اتومبیل رانی رساند. اما پس از مرگ ناگهانی فرزند اتوره در سال ۱۹۳۹ در حین تست یک دستگاه بوگاتی Type 57 سرنوشت این شرکت دستخوش تغییر و روند افول آن آغاز گردید. مرگ اتوره در سال ۱۹۴۷ را می‌توان پایان نسل کلاسیک بوگاتی دانست و پس آن این شرکت با مشکلات فراوان مالی روبرو گردید.

آلبرت دیوو
آلبرت دیوو

و اما پس ازمدتها در سال ۱۹۶۳ و پس از مدتها درگیری با مشکلات، بوگاتی به صورت رسمی منحل شد. اما سال ۱۹۸۷ میلادی با کمک رومانو آرتیولی (Romano Artioli)، سرمایه دار ایتالیایی احیا شده و با نام Bugatti Automobili S.p.A به فعالیت پرداخت. از تولیدات شاخص این دوره که تمرکز کاملی بر ساخت اتومبیل‌های مسابقه‌ای داشت می‌توان به مدل E110 EB اشاره کرد که جد بوگاتی ویرون (Veyron) فعلی به حساب می‌آمد.

بوگاتی EB110
بوگاتی EB110

در سال ۱۹۹۸ نیز این شرکت به یکی از زیرمجموعه‌های گروه خودروسازی فولکس واگن آلمان درآمد و روند وموفقیت دوباره آن آغاز گردید و مدل‌های ویرون (سال ۱۹۹۹) و شیرون (Chiron) در سال ۲۰۱۶ تبدیل به سریع ترین خودروهای جهان شدند.

بوگاتی دیوو
Type 57بوگاتی دیوو

Type 35

بوگاتی دیوو ۲۰۱۹

هرچند که مدل‌های ویرون و شیرون با کسب عناوینی چون سریع ترین و پرشتاب ترین و همچنین گران ترین، نام بوگاتی را در تاریخچه صنعت اتومبیل جاودانه کردند، اما این شرکت همیشه در تلاش برای ساخت نمونه‌های قوی تر و با قابلیت‌های دینامیکی بالاتر بود. به همین دلیل در تابستان سال ۲۰۱۸ با رونمایی از مدل دیوو که بر اساس شیرون ساخته شده، سعی در کسب رکوردها و عناوینی جدید دارد.

بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو

آلبرت دیوو
شایان ذکر است که این ابرخودروی جدید با الهام از مدل‌های کلاسیکی مانند Type 57 و بر اساس نام آلبرت دیوو (Albert Divo) راننده فرانسوی مسابقات اتومبیل رانی نام گذاری شده که در سال‌های دهه ۱۹۲۰ میلادی موفق به قهرمانی در مسابقات استقامتی Targa Florio شد. این خودرو در ماه آگوست ۲۰۱۸ در حراجی اتومبیل Pebble Beach Concours d’Elegance کالیفرنیای ایالات متحده آمریکا به معرض نمایش عمومی در آمد و در سال ۲۰۱۹ در اختیار دوستداران ثروتمند قرار گرفت.

بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو

طراحی ظاهری
بوگاتی دیوو از لحاظ مکانیکی بخش‌های مشترک بسیاری با شیرون داشته ولی از لحاظ ظاهری و شاسی مورد بهینه سازی دقیق قرار گرفته است.

بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو

طراحی بدنه بوگاتی دیوو

طراحی بدنه مورد بازنگری قرار گرفته و تغییرات اعمال شده بر روی آئرودینامیک، کاهش وزن، بهینه سازی سیستم تعلیق موجب بهبود عملکرد حرکتی و هندلینگ آن نسبت به شیرون شده‌اند. از وجوه تمایز دیوو با شیرون می‌توان به مواردی مانند ورودی‌های هوای اضافی در بخش جلویی، ورودی هوای جدید در سقف و باله بزرگ‌ ۱.۸ متری عقبی اشاره کرد که بنا بر اعلام شرکت، توانایی ایجاد ۹۰ کیلوگرم فشار اضافی (۵۴۶ کیلوگرم در مجموع) بر روی خودرو را دارد.

بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو

طراحی داخلی بوگاتی دیوو
داخل کابین دیوو نیز مشابه با شیرون بوده و فضایی بسیار لوکس را برای سرنشینان رقم می‌زند. به منظور کاهش وزن پوشش‌های داخلی با چرم بسیار با کیفیت آلکانتارا (Alcantara) و فیبر کربن ساخته شده است.

بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو

موتور و پیشرانه بوگاتی دیوو

موتور بوگاتی دیوو همان نمونه ۱۶ سیلندر خورجینی (W16) با چهار سیستم توربوشارژر استفاده در شیرون است.

این موتور ۸.۰ لیتری توانایی تولید نیرویی برابر با ۱.۵۰۰ اسب بخار در دور موتور ۶.۷۰۰ دور در دقیقه را داشته و حداکثر گشتاور تولیدی آن نیز در حدود ۱.۶۰۰ نیوتون متر بوده

که در بازه دورهای ۲.۰۰۰ RPM تا ۶.۰۰۰ RPM در اختیار راننده قرار می‌گیرد.

قدرت موتور بوگاتی دیوو نیز توسط یک جعبه دنده ۷ سرعته دو کلاچه (Dual Clutch Gerbox) به چرخ‌های عقبی منتقل می‌گردد

که مشابه با نمونه استفاده شده در شیرون است.

بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو

حداکثر سرعت و شتاب بوگاتی دیوو

شیرون یک ابرخودروی مسابقه‌ای مخصوص مسیرهای مستقیم بود که توانایی دستابی به حداکثر سرعتی در حدود ۲۶۱ مایل در ساعت (معادل ۴۲۰ کیلومتر در ساعت) را داشت.

اما با توجه به این مساله که نمونه جدید برای حرکت در مسیرهای مارپیچ طراحی شده

و چرخ‌های آن قابلیت خم شدن به بیرون برای عبور با حداکثر سرعت ممکن از پیچ‌ها را دارد،

سرعت آن به ۲۳۶ مایل در ساعت (معادل ۳۸۰ کیلومتر در ساعت) محدود شده است.

بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو

این ابرخودروی ۶۰ میلیارد تومانی با وزنی در حدود ۲.۰ تن، شتابی مشابه با شیرون داشته

و در زمانی برابر با ۲.۴ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

اما عملکرد آن در پیست مسابقه به مراتب بهتر از شیرون بوده و مسیر ۲۰ کیلومتری Nardo Ring را در زمانی در حدود ۸ ثانیه شریع تر از شیرون طی می‌کند.

بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو

قیمت و زمان عرضه بوگاتی دیوو

قیمت بوگاتی دیوو بنا بر اعلام این شرکت برابر با ۵.۸ میلیون دلار (معادل ۲۵ میلیارد تومان با ارز ۴.۲۰۰ تومانی دولتی یا ۶۴ میلیارد تومان با ارز ۱۱.۰۰۰ تومانی واقعی در بازار آزاد) است.

قرار است تنها ۴۰ دستگاه از این خودرو تولید شود

که تمامی آنها نیز توسط خریداران متمول پیش خرید شده است. این خودرو در سال ۲۰۱۹ وارد بازار گردید.

مشخصات فنی بوگاتی دیوو در یک نگاه
حجم موتور ۸.۰ لیتر
تعداد سیلندر ۱۶ خورجینی با ۴ توربوشارژر
حداکثر قدرت ۱.۵۰۰ اسب بخار
حداکثر گشتاور ۱.۶۰۰ نیوتون متر
سیستم انتقال قدرت چهار چرخ متحرک (AWD)
گیربکس ۷ سرعته دو کلاچه
حداکثر سرعت ۳۸۰ کیلومتر در ساعت (محدود شده)
شتاب ۰ تا ۱۰۰ ۲.۴ ثانیه
وزن ۲.۰ تن
قیمت ۵.۸ میلیون دلار

بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو
بوگاتی دیوو

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *